فناوری نوین AWG

فناوری نوین AWG

امروزه كشور ما در حال رشد ، توسعه و پیشرفت در زمینه‌های گوناگون علمی و دستیابی به دانش‌ها و فناوری‌های نوین می‌باشد. صنایع نوین و high tech نه تنها در ایران بلكه همواره در سراسر جهان به عنوان یكی از مهمترین معیارهای پیشرفت و توسعه، مد نظر قرار گرفته و از جمله شاخص های توسعه یافتگی در آنها مورد ارزیابی واقع میگردد ، فلذا این حوزه از دانش در دنیا منابع و هزینه‌های بسیاری را به خود اختصاص داده است. چرا كه پیشرفت و توسعه علوم و فناوری‌ها، به نحو چشمگیری مستلزم توسعه مناسب و توانمند بودن در زمینه فناوری می‌باشد. از سوی دیگر، با توجه به سیاست‌های تمامی مجموعه های خصوصی و دولتی مبنی بر دستیابی به اهداف چشم اندازها و اهداف خود، همواره لزوم همكاری و همراهی شرکت های فن آور با بنگاههای اقتصادی بزرگ و مقتدر صنعتی، بیش از پیش نمایان می‌گردد.

گروه مهندسی كاوش به همت جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های داخلی و خارجی و فعالان شرکت های پیشگام در زمینه صنایع فن آوری در سال 1386 تاسیس و فعالیت خود را آغاز نموده است و هم اکنون نیز با خانواده جوان و متخصص 240 نفری خود در راه توسعه و اعتلای کشور گام برمیدارد. هم‌اكنون این شركت با عضویت در بالاترین مراکز تصمیم گیری فناوری کشور و با همکاری مهندسین و متخصصین مجرب خود آماده ارائه خدمات فنی و مهندسی در حوزه های ارائه راهکارهای نوین فناوری میباشد و در این راستا اقدام به تشکیل کنسرسیومی با شرکت SEAS کشور سوئیس و مشارکت سازمان معظم گسترش و نوسازی صنایع ایران در زمینه حل معضل آب شرب و تشکیل شرکتی با عنوان دریاپیشه گان کاوش جهت تولید آب به روش AWG برای اولین بار در کشور گردید.

تا در عرصه رفع معضل و مشکل جدی کمبود آب در کشور و هم در جهت تولید تجهیزات تولید آب جوی AWG در ایران برای نخستین بار تشکلی فراهم آید. گرمایش جهانی و استفاده بیش از پیش از منابع آب باعث شده است که علاوه بر کاهش بارش ها سفره های زیر زمینی آب و ذخایر سدها نیز با بحران مواجه شوند. بحرانی که روز به روز به سمت بدتر شدن پیش می رود و گویا هیچ مدیریتی را توان مقابله با آن نیست تا چه رسد به سو مدیریت که ما در چند سال اخیر از آن بسیار رنج برده ایم.

آب این ماده حیاتی و با اهمیت در دنیا نقش بسیار مهمی را درشکل گیری تمدنها و استمرار آنها داشته است مروری بر سوابق تمدنهایی که در طول تاریخ شکل گرفته اند و شکوفا شده اند نشانگر این واقعیت است که وجود آب و امکان دسترسی به آن یکی از کلیدی ترین عوامل فراگیری و استمرار آنها بوده است . افزایش تقاضا برای آب و اوجگیری رقابت بین مصرف کنندگان مختلف موجب شده انسان برای ایجاد موازنه وتعادل بین توزیع نیازها و منابع آب موجود مستقیما در وضعیت طبیعی رودخانه ها دخالت کند و با ایجاد تاسیسات گوناگون ذخیره و توزیع آب شرایط طبیعی را به منظور تامین نیازهای خود تغییر دهد .به گفته مقامات رسمی اکنون کشور در تنش آبی قرار دارد و روز به روز در جهت بحران آبی حرکت می ‏کند. براساس آمار علمی موجود ، اگر کشوری 20 تا 40 درصد از منابع آب تجدیدشونده ی خود را استفاده کند، در دامنه ی مطمئن قرار دارد. حداکثر میزان مجاز برای استفاده از منابع آب تجدیدشونده 60 درصد است اما اکنون در ایران از 120 میلیارد مترمکعب، 96 میلیارد مترمکعب مصرف می شود. یعنی به جای 60 درصد 80 درصد استفاده می ‏شود که این فشار زیادی به منابع طبیعی وارد می ‏کند و موجب خشکی تالاب ‏هایی مانند هامون، بختگان و دریاچه ی ارومیه شده است.

 

مجموع سدهای در دست اجرا و اجرا شده در کشور 66 میلیارد مترمکعب آب را در سال تنظیم می ‏کند، در حالی که کل روان آب ‏های موجود کشور 46 میلیارد مترمکعب است و از سدهایی که ساخته شده است و یا در حال ساخت داریم، حدود 20 میلیارد مترمکعب فاقد آب هستند مانند سد ساوه که به ‏خاطر تغییر اقلیم، کاهش بارش ‏ها، افزایش تبخیر، افزایش برداشت ‏ها در بالادست و کاهش بارش ‏های مؤثر بوده است.

تکنولوژی جدید تولید آب از رطوبت هوا توسط دستگاه Atmospheric water generator:

آب مصرفی انسان یا از طریق آب رودخانه ها ( که پشت سدها ذخیره می شوند) و یا ازطریق سفره های آب زیرزمینی (که از طریق چشمه و چاه در دسترس قرار می گیرند) تامین می شود. در کشورهای گرم و خشک و کم باران نظیر ایران عمده آب مصرفی مردم از طریق چاهها تامین می شود. با رشد روزافزون جمعیت در شهرهای بزرگ، سفره های آب زیرزمینی آلوده می شوند. رشد جمعیت به معنی تولید فاضلاب انسانی بیشتر است، فاضلاب انسانی از طریق چاههای فاضلاب دفع شده و نهایتا وارد سفره های آب زیرزمینی می شوند همچنین رشد جمعیت به معنی مصرف بیشتر مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی است که پس از مصرف وارد چاههای فاضلاب شده و از آنجا به سفره های آب زیرزمینی نفوذ کرده و آنها را آلوده می کنند.

امروزه به مدد تحقیقات فراوان دانشمندان در دنیا فناوری جدیدی وجود دارد که راه حلی بی نظیر برای بحران جهانی آب پیشنهاد می کند. این فناوری به مرحله کاربری رسیده و امروز در دستگاه هایی که به ژنراتورهای آبی جوّی Atmospheric Water Generator نیز معروفند به کار می رود. این فناوری آب موجود در هوا را به آب شرب تبدیل می کند. به عبارت دیگر از هیچ (رطوبت موجود در هوا) ، آب تولید می کند. به عبارت دیگر، با این فناوری می توان از هوایی که نفس می کشیم، آب تولید کنیم.

آب باید به لحاظ زیستی و شیمیایی سالم و عاری از هرگونه مواد ایجادکننده طعم و بو باشد. با این حال، در عمل همواره با چنین محصولی مواجه نیستیم. همه باکتری ها را نمی توان با ضدعفونی کردن شیمیایی از بین برد. اگر «آبِ شیر» شهری بنوشید، خطر دچار شدن به انواع بیماری ها - از اسهال گرفته تا مشکلات جدی گوارشی- را به جان خریده اید . مواد شیمیایی به کار رفته در تاسیسات تصفیه آب عمومی، علاوه بر جرم های موجود در آب، سلامت انسان ها را نیز با تهدید مواجه می سازند. از جمله آثار ناشی از این مواد می توان به تحریک های پوستی، مشکلات گوارشی و نیز انواع مختلفی از سرطان اشاره کرد. دیگر مسئله ای که کارخانه های تصفیه عمومی قادر به رسیدگی به آن نیستند، محصولات جانبی ضد عفونی کننده هاست.

برخی تولیدکنندگان آب معدنی، با بهره گیری از روش های بازاریابی اغواگرانه، بر خلاف واقع وانمود می کنند که آب تولیدی آنها از منابع بکر طبیعی آمده است. بنا به گزارش های منابع زیست و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی و برآوردهای صنعتی، حدود یک چهارم بطری های آب معدنی از آبِ شیر (شهری) پر می شوند؛ این آب، گاه فراوری می شود و گاه خیر.

آب معدنی بطری یک منبع خوب آب در شرایط اضطرار است، یعنی زمانی که منبع اصلی آب مصرفی شما دچار اختلال یا آلودگی می شود. اثرات زیست محیطی این گزینه را نیز باید در نظر داشته باشیم. بطری های آب در نهایت ما را با مشکل دفع ضایعات مواجه می کنند. انتقال این بطری ها از محل کارخانه تا فروشگاه و سپس به منازل/ادارات نیز مستلزم بکارگیری منابع ارزشمندی نظیر سوخت است. بطری های پلاستیکی، خطرات بالقوه ای نیز برای سلامت مصرف کننده دارند؛

پژوهشگران معتقدند ماده شیمیایی بیسفِنول آ (BPA) در بطری های پلاستیکی ممکن است برای سلامت ما مضر باشند. سازمان غذا و داروی آمریکا و اتحادیه پلاستیک آمریکا تاکید دارند که این ماده، بی خطر است، اما دانشمندانی نظیر فردریک ووم سال، استاد صریح اللهجه زیست شناسی معتقدند این ماده موجب عوارضی چون سرطان، بلوغ زودرس، چاقی و حتی اختلال کاهش تمرکز می شود. در نهایت عامل دردسرزای جابجایی و انبار کردن بی خطر بطری ها را نیز فراموش نکنیم.

مطالعات فنی و تکنولوژیکی:

 • دستگاه هوا را از طریق صافی به داخل می کشد و ذرات معلق در آن را جدا می کند.
 • واحد میعان این جریان هوای خالص را دریافت می کند و بخار آب را به مایع تبدیل می کند.
 • دستگاه آب را جمع آوری می کند و این آب قطره قطره داخل یک سینی تجمیع می چکد و از نور فرابنفش عبور داده می شود. آب موجود به مدت بیش از 30 دقیقه در معرض نورهای فرابنفش می ماند. این فرایند بیش از 90 درصد همه جرم ها و باکتری های موجود در آب را از بین می برد.
 • سپس آب از خلال یک صفحه رسوب و بعد از خلال شماری صافی کربن پمپ می شود. معمولا بین 2 تا 4 صافی کربن داریم.
 • سپس می توان آب را از خلال یک غشای اولترافیلتراسیون (UF) عبور داد تا باکتری ها و ویروس های باقیمانده در آن را از بین برد. در این مرحله، آب ممکن است از خلال صافی دیگری که در آن مواد معدنی و ازون به آن افزوده می شود نیز عبور داده شود؛
 • در نهایت آب به داخل یک مخزن پمپ می شود.
 • حدودا هر 30 دقیقه یک بار، آب از خلال یک نور فرابنفش بازیافت می شود و باز می گردد.
 • سپس آب، طبق نیاز مصرف کننده سرد یا گرم می شود و به لوله آب سرد یا گرم مربوطه فرستاده می شود.

فرآیند تصفیه در دستگاه:

 • تصفیه رسوب:
 • این فرایند ذرات بسیار ریز را از بین می برد و علاوه بر این، طول عمر غشای اسمزی معکوس را با جذب ذرات کوچک–تا اندازه ای معین- بالا می برد.

 • تصفیه کربن:
 • این فرایند هرگونه رنگ، بو، ذرات فلزی و ترکیبات آلی را از بین می برد.

 • غشای اسمزی معکوس:
 • غشای اسمزی معکوس ناخالصی های بسیار ریز، باکتری ها و دیگر مواد مضر بسیار کوچک –با دقت میکرونی- را از بین می برد.

 • تصفیه گیرنده سلولT:
 • این فرایند عناصر و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان را تامین می کند، سطوح pH را تا آلکالاین سبک بالا می برد و این سطوح را در محدوده ایده آل 7.2 – 7.8 نگه می دارد.

 • سامانه استریلیزاسیون فرابنفش:
 • این صافی تمام باکتری ها و سایر میکرو- ارگانیسم های مضر را با دقت 15/0 میکرون از بین می برد.

  دستگاه از یک تصفیه ازون هم بهره می برد؛ ازون به داخل آب پمپ می شود، با آب ترکیب می شود و هرگونه ناخالصی آلی موجود دیگر را اکسیده می کند و از بین می برد.

تجهیزات پیشرفته موجود در دستگاه :

 • میکرو-رایانه:
 • به منظور حصول اطمینان از عملکرد صحیح قطعات داخلی.

 • حسگرها:
 • حسگرهای الکترونیک متصل به نور فرابنفش، ساز و کار گرمایشی و مخازن ذخیره؛ این حسگرها به محض تشخیص عملکرد ناصحیح، علامت هشدار پخش می کنند.

 • حسگر نشتی آب:
 • در صورت بروز نشتی آب غیرمنتظره، دستگاه به شکل خودکار از کار می افتد.

 • سیم پیچ دور چگالنده:
 • پوشش روی چگالنده به این منظور طراحی شده که از آلودگی فلزی جلوگیری کند و بهره وری تولید آب را بالا ببرد.

معایب استفاده از آب شیرین کن :

فرآیندهای شیرین سازی همراه با موانع و مشکلاتی همچون نیاز به انرژی قابل توجه و اثرات مخرب زیست محیطی هستند. این مشكلات، استفاده گسترده از واحدهای نمك زدایی را محدود نموده بطوریكه طرح و احداث آنها بایستی با ملاحظات خاصی صورت پذیرد. درتمام واحدهای آب شیرین كن حرارتی در دنیا، آب دریا تا حد زیادی گرم شده و با مواد شیمیایی مخلوط و نهایتاً نمك زدایی میگردد تا آب شیرین تولید شود در حالیكه پساب غلیظ تولید شده مجدداً به دریا بازگردانده میشود.

برداشت آب شور از محیط زندگی جانداران و خروج پساب تغلیظ شده از سیستم كه معمولاً حاوی آلودگیهای حرارتی و یا شیمیایی ناشی از مراحل پیش تصفیه است یكی از بزرگترین تهدیدات این واحدها برای محیط زیست میباشد. به علت این که پساب شور چگال‌تر از آب دریا است، اکوسیستم بستر دریاها در معرض خطر بیشتری نسبت به سایر مناطق قرار دارد. به طور كلی آثار زیست محیطی واحدهای مختلف نمك زدایی را میتوان در دو دسته اصلی قرار داد. بسیاری از مشکلات ماهیت محلی دارند. این آسیبها ناشی از طرح و احداث و بهره برداری از ابنیه و تأسیسات واحدهای نمك زدایی میباشد كه عمدتاً عبارتند از: تغییر كاربری سواحل، برهم زدن تعادل دینامیكی ساحل، تخریب زیست بوم محلی بر اثر ایجاد تأسیسات و ابنیه ها، آلودگی صوتی و آسیبهای ناشی از افزایش تردد وسایل نقلیه. دسته دوم آثار بیرونی (خارج محلی) زیست محیطی واحدهای نمك زدایی میباشند. این آثار شامل آسیب هایی است كه علاوه بر محل در نواحی و جوامع دوردست و در فواصل زمانی طولانی تر نیز رخ داده و زیان های ناشی از آنها به مراتب سنگین تر، وسیع تر و گاهی غیرقابل جبران هستند. عمده خطرات زیست محیطی كه در این گروه قرار می گیرند عبارتند از: مصرف انرژی بالا و تولید گازهای گلخانه ای، آسیبهای ناشی از برداشت آب دریا و آسیب های ناشی از تخلیه پساب شور و ضایعات باقیمانده.

انتخاب محل مناسب برای ایجاد یك واحد نمك زدایی از آب دریا میتواند تا حدودی از مخاطرات زیست محیطی این پروژه ها بكاهد. البته انتخاب محل مناسب احداث به عوامل متعددی وابسته است كه برای هر پروژه باید به صورت كامل مطالعه و صورت پذیرد. با توجه به موارد مذکور، در این بخش اثرات زیست محیطی روشهای شیرین سازی و همچنین مصرف آب شور در کشاورزی، شرب و صنعت به طور جامع مورد بررسی قرار میگیرد.

 • آدرس : تهران ، میدان شیخ بهایی ،برج صدف ، طبقه هفت و هشت  ،میدان ونک ، برج آسمان ونک ، طبقه سوم و چهارم
 • تلفن : 88062761 | 88624870 | 88055012 | 88624856
 • ایمیل : contact@kavoshgrp.com
 • فکس : 88629812-021

فرم تماس با ما

طراحی سایت و سئو توسط کاسپید
 • آدرس : تهران ، میدان شیخ بهایی ،برج صدف ، طبقه هفت و هشت  ،میدان ونک ، برج آسمان ونک ، طبقه سوم و چهارم
 • تلفن : 88062761 | 88624870 | 88055012 | 88624856
 • ایمیل : contact@kavoshgrp.com
 • فکس : 88629812-021

فرم تماس با ما

طراحی سایت و سئو توسط کاسپید