سیستم تفکیک مصرف انرژی METERING

سیستم تفکیک مصرف انرژی METERING

با توجه به افزایش روز افزون قیمت حامل های انرژی در کشور و مشکلات متعاقب آن از جمله روی آوردن مصرف کنندگان و تولید کنندگان بخش ساختمان به سیستم های تولید انرژی مستقل، از جمله پکیج های حرارتی با وجود عدم آگاهی از راندمان پایین این سیستم ها نسبت به موتورخانه حرارت مرکزی تنها به دلیل مستقل بودن هزینه های مصرفی انرژی می بایستی راهکارهای مناسب در رابطه با این موضوع پیش بینی گردد، لذا از جمله سیستم هایی که قابلیت دارد تا این مشکل را مرتفع سازد سیستم تفکیک مصرف انرژی (انرژی میتر) بوده که قابلیت تفکیک هر یک از هزینه های انرژی در یک ساختمان را دارا می باشد.


انرژی میتر / کنتور انرژی چیست ؟

انرژی میتر (Energy Meter) یک سامانه محاسبه گر میزان مصرف انرژی در بخش های مختلف یک ساختمان می باشد، این سامانه با قرار دادن حسگرهای دما و جریان آب بر روی لوله، قابلیت محاسبه انرژی مصرفی به همراه آب مصرفی هر یک از واحد ها را به شرح ذیل دارد

  • محاسبه انرژی حرارتی و برودتی هر یک از واحد ها در بخش تهویه (رادیاتور، فن کویل و …) در فصول سرد و گرم
  • محاسبه انرژی حرارتی مصرف شده آبگرم بهداشتی (آبگرم مصرف شده در آشپرخانه، حمام، سرویس بهداشتی و …)
  • محاسبه میزان حجم آب مصرفی هر واحد در بخش آب سرد و آب گرم بهداشتی (آب مصرف شده در آشپرخانه، حمام، سرویس بهداشتی و …

  قبوض انرژی چیست ؟

  قبوض انرژی لیست مصرف انرژی در دوره های زمانی تعریف شده می باشد که سهم ریالی هر واحد را در یک ساختمان بابت پرداخت قبوض آب، برق و گاز مشاعات مشخص می نماید که توسط دستگاه مرکزی انرژی میتر چاپ می گردد.

  بطور مثال پس از وارد کردن اطلاعات یک قبض گاز در سیستم مرکزی توسط مدیر ساختمان، اطلاعات مربوط به مصرف انرژی هر واحد در همان دوره زمانی مربوطه توسط دستگاه مرکزی بازخوانی شده و بر اساس مصرف هر واحد سهم ریالی هر واحد از قبض گاز مربوطه چاپ می گردد.


  یک قبض انرژی از ۳ بخش اصلی تشکیل می گردد

  • سهم هر واحد از مبلغ قبض گاز ساختمان بر مبنای :

  میزان مصرف انرژی هر واحد در فصل سرما جهت گرمایش محیط منزل از طریق رادیاتورها، فن کویل ها و …
  سهم هر واحد بر اساس انرژی مصرف شده در موتورخانه جهت گرم کردن حجم آبگرم بهداشتی مصرفی در همان واحد

  • سهم هر واحد از مبلغ برق یا گاز موتورخانه بر مبنای میزان مصرف انرژی آن واحد در فصل گرما جهت سرمایش محیط منزل (این بخش مخصوص ساختمان هایی می باشد که دارای سیستم سرمایش مرکزی مانند چیلر تراکمی یا جذبی می باشند)
  • سهم هر واحد از قبض آب ساختمان بر مبنای حجم آب سرد و گرم بهداشتی مصرف شده توسط همان واحد در بخش های مختلفی مانند آشپزخانه، حمام، سرویس بهداشتی و …

بخش های تشکیل دهنده سامانه انرژی میتر :

  • میترها (اندازه گیر انرژی، آب و گاز) و دستگاه مبدل واحد

  میترهای مخصوص سیال آب

  اولین قسمت مجموعه انرژی میتر یا به عبارتی اصلی ترین بخش مجموعه قسمت اندازه گیر انرژی و آب می باشد، بدین صورت که اندازه گیر انرژی یا همان میتر (با توجه به محل قرار گیری) میزان مصرف انرژی و یا آب را بر عهده دارد. میتر هایی که بر روی لوله های رادیاتور و یا فن کویل قرار دارند میزان انرژی حرارتی و یا برودتی مورد نیاز و نیز میترهایی که بر روی لوله های آب مصرفی قرار دارند میزان مصرف آب را اندازه گیری کرده و برای بخش های دیگر ارسال می نمایند. قسمت اصلی میتر ها فلومتر می باشند که حجم گذر آب را در واحد زمان اندازه گیری کرده و مطابق با آن میزان انرژی را محاسبه می کنند.

  به همین خاطر میترها بر اساس نوع فلومتر دسته بندی می شوند:

   • میترهای التراسونیک با خطای محاسباتی کمتر از ۱ درصد
   • میترهای مغناطیسی با خطای محاسباتی کمتر از ۳ درصد
   • میترهای توربینی با خطای محاسباتی کمتر از ۵ درصد

   محل نصب میتر ها در لوله های ورودی هر واحد از ساختمان :

    • میتر جهت نصب بر روی لوله ورودی رادیاتور (فن کویل) وظیفه این میتر اندازه گیری میزان انرژی گرمایشی و یا سرمایشی مصرف شده در هر واحد از ساختمان می باشد. این میتر دارای یک عدد سنسور دمای اضافه جهت نصب بر روی لوله خروجی رادیاتور (فن کویل) از واحد می باشد.
    • میتر جهت نصب بر روی لوله ورودی آب سرد و آب گرم بهداشتی : وظیفه این میترها اندازه گیری میزان حجم آب گرم بهداشتی و همچنین انرژی هزینه شده جهت گرم کردن همین میزان آبگرم بهداشتی و نیز محاسبه میزان حجم آب سرد بهداشتی مصرف شده می باشد.

    دستگاه واحد :

    این دستگاه شامل یک سامانه الکترونیکی جهت محاسبه و ذخیره اطلاعات مربوط به یک واحد و سنسورها و حسگرهای زیر مجموعه می باشد، این دستگاه قابلیت دارد تا ۶ عدد سنسور جریان آب (فلومتر) و گاز را برای هر واحد تحت پوشش قرار دهد.

    دستگاه واحد دارای حافظه درجا جهت ذخیره اطلاعات واحد بوده تا در زمان های مناسب بتوان توسط دستگاه قرائت مرکزی این اطلاعات را بازخوانی نمود.


    سیستم شبکه ارتباطی :

    جهت ارتباط مابین دستگاه مانیتورینگ مرکزی و واحد ها نیاز به یک بستر شبکه می باشد


    شبکه با سیم

    در این حالت ارتباط از طریق کابل شبکه CAT7 بین مبدل واحد و دستگاه مرکزی صورت می پذیرد، در برخی مواقع که طول مسیر شبکه بیش از اندازه طولانی می شود از تقویت کننده های مخصوص جهت تقویت سیستم شبکه در طول مسیر استفاده می شود. لازم به ذکر است جهت ارائه نقشه دقیق کابل کشی شبکه نیاز به بازدید نقشه ساختمان می باشد.


    شبکه بی سیم

    در برخی مواقع که امکان سیم کشی بین طبقات وجود ندارد می توان از شبکه بی سیم جهت ارتباط بین واحد ها استفاده نمود، در این حالت کافیست ماژول شبکه بی سیم را بازای هر واحد تهیه و به مجموعه اضافه نمود. با توجه به ساختار شبکه بی سیم در صورتیکه نوع مصالح بکار رفته در ساختمان به گونه ای باشد که قدرت امواج ارسالی را کاهش دهد ماژول های بی سیم هر یک از واحد ها در نقش تقویت کننده ظاهر شده و ارتباط بین دورترین نقطه تا دستگاه مرکزی را میسر می سازند.


    شبکه بی سیم و با سیم :

    حالتی در برخی از ساختمان ها وجود دارد که امکان کابل کشی در بعضی مسیرها وجود داشته و در برخی نقاط امکان کابل کشی وجود ندارد، برای اینگونه موارد قابلیتی در نظر گرفته شده تا بتوان از ترکیب شبکه بی سیم و با سیم استفاده نمود، بطور مثال در یک ساختمان ممکن است در محل رایزر جهت ارتباط واحد ها به یکدیگر امکان کابل کشی وجود داشته باشد ولی امکان ارتباط با سیم بین رایزر و اتاق مدیریت مشکل باشد، در این حالت می توان بین رایزر و اتاق مدیریت شبکه بی سیم برقرار نمود.


    دستگاه قرائت مرکزی :

    این دستگاه جهت نصب در اتاق مدیریت در نظر گرفته شده تا پس از وارد کردن اطلاعات هر یک از قبوض توسط کاربر، با برقرار کردن ارتباط با دستگاه های واحد مبادرت به دریافت اطلاعات مصرف هر واحد در دوره های زمانی تعریف شده توسط کاربر نموده و نسبت به صدور قبوض اقدام نماید.


    ماژول های ارائه گزارش و صدور قبض :

    ماژول پرینتر : این ماژول دارای یک عدد پرینتر حرارتی (همانند دستگاه خودپرداز) می باشد، پس از وارد نمودن اطلاعات مورد نیاز سیستم بصورت خودکار مبادرت به صدور قبض بر اساس اطلاعات وارد شده می نماید. ب) ماژول فلش مموری : با وارد کردن یک عدد فلش مموری در داخل این ماژول سیستم بصورت خودکار کلیه اطلاعات ذخیره شده را وارد حافظه جانبی (فلش مموری) نموده و سپس با استفاده از برنامه تحت ویندوز طراحی شده و آپلود کردن اطلاعات به داخل برنامه و وارد کردن اطلاعات از قبض می توان نسبت به صدور فیش انرژی و یا آب از طریق رایانه اقدام نمود.

    ماژول پیام کوتاه : با ذخیره کردن شماره تلفن همراه هر یک از واحد ها در داخل این ماژول می توان قبوض مورد نظر را بصورت پیامک برای مسئول واحد ارسال و از دریافت آن اطمینان حاصل کرد. این ماژول عمدتاً برای ساختمان هایی با تعداد واحد بالا طراحی شده تا مشکلات ارائه قبض به هر یک از واحد ها را به حداقل ممکن رساند.

 • آدرس : تهران ، میدان شیخ بهایی ،برج صدف ، طبقه هفت و هشت  ،میدان ونک ، برج آسمان ونک ، طبقه سوم و چهارم
 • تلفن : 88062761 | 88624870 | 88055012 | 88624856
 • ایمیل : contact@kavoshgrp.com
 • فکس : 88629812-021

فرم تماس با ما

طراحی سایت و سئو توسط کاسپید
 • آدرس : تهران ، میدان شیخ بهایی ،برج صدف ، طبقه هفت و هشت  ،میدان ونک ، برج آسمان ونک ، طبقه سوم و چهارم
 • تلفن : 88062761 | 88624870 | 88055012 | 88624856
 • ایمیل : contact@kavoshgrp.com
 • فکس : 88629812-021

فرم تماس با ما

طراحی سایت و سئو توسط کاسپید